Jest to trzecia książka opowiadająca o niezwykłych przygodach Geralta z Rivii i jego towarzyszach. Wiedźmin broni się przed zaangażowaniem w politykę i pragnie w spokoju wykonywać swoją pracę, jaką jest obrona istot rozumnych przed potworami. Z czasem zaczyna odkrywać, że ludzie dla których wykonuje zlecenia są znacznie gorsi od bestii, które dla nich zabija. “Wiedźmin. Tom 3. Krew Elfów” (https://www.taniaksiazka.pl/wiedzmin-tom-3-krew-elfow-andrzej-sapkowski-p-508353.html) jest kontynuacją wcześniejszych zbiorów opowiadań i pierwszą częścią Sagi o Wiedźminie autorstwa Andrzej Sapkowskiego, określanego mistrzem polskiej fantastyki.

Wojna i Przeznaczenie

Jaskier śpiewa nową balladę o Białym Wilku i Niespodziance, czym przykuwa uwagę potężnych sił. Po swoim występie zostaje porwany i torturowany, a tajemniczy Rience zrobi wszystko, aby odnaleźć Geralta i Dziecko Starszej Krwi.

W tym samym czasie Ciri trenuje w Kaer Morhen, pod czujnym okiem doświadczonych wiedźminów. Kiedy dziewczyna zaczyna przejawiać niepokojące zdolności, na pomoc zostaje wezwana Triss Merigold, ale nawet ona nie jest w stanie zapanować nad erupcją mocy Starszej Krwi. Geralt, Ciri i ranna czarodziejka wyruszają w długą podróż do świątyni Melitele. Tylko urzędująca tam Nenneke może ich uratować. Kiedy Biały Wilk dowiaduje się o potężnym Rience i jego ataku na trubadura, postanawia odnaleźć maga i zlikwidować niebezpieczeństwo czyhające na Ciri. Samotnie opuszcza świątynię i próbuje odnaleźć odpowiedzi na dręczące go pytania. Odkrywa, że świat jest na skraju wojny, a jego neutralność nieuchronnie dobiega końca, a on sam jest poszukiwany przez wywiad Redanii, Temerii, Kaedwen, Aedirn, Lyrii oraz przez skrytobójców wysłanych z Nilfgaardu.

Plany królów i czarodziejów są krzyżowane przez niespodziewane powstanie Scoia’tael, pragnących utworzyć swoje własne wolne państwo dla elfów i krasnoludów, wolne od wszechogarniającej pogardy i rasizmu.

Na domiar złego Ciri znika ze świątyni Melitele w towarzystwie potężnej Yennefer, która ma własną wizję przyszłości i zrobi wszystko, aby osiągnąć swój cel.

Mistrz polskiej fantastyki

Andrzej Sapkowski jest wielokrotnie nagradzanym pisarzem fantasy i science-fiction. Największą popularność przyniósł mu fascynujący cykl o wiedźminie, poruszający najtrudniejsze i wciąż aktualne problemy świata rzeczywistego, a wszystko to osadzone w realiach słowiańskich mitów i wierzeń. Cyniczny Geralt oraz lekkoduszny Jaskier ukazują różne spojrzenia na aktualne wydarzenia, a ich ciągłe kłótnie potrafią rozbawić czytelnika i wprawić w zadumę. Pierwsze dwie części sagi, “Ostatnie życzenie” oraz “Miecz przeznaczenia”, są zbiorem opowiadań z uniwersum Wiedźmina, a właściwy cykl składa się z tytułów:

  • “Krew Elfów”
  • “Czas pogardy”
  • “Chrzest ognia”
  • “Wieża Jaskółki”
  • “Pani Jeziora”.
Książka zdjęcie freepik - pl.freepik.com